Sälj objekt
Köp objekt
Om oss
Kontakta oss
Villkor
Artiklar
Main logo Main logo
  • Alla auktioner
  • Alla auktioner
  • Nya auktioner
  • Snart avslutade auktioner
  • Högsta bud
  • Lägsta bud
  • Flest bud
  • Minst bud
  • Avslutade auktioner
  • Hela Sverige
  • Hela Sverige
    Blekinge
  • Dalarna
    Gotland
  • Gävleborg
    Halland
  • Jämtland
    Jönköping
  • Kalmar
    Kronoberg
  • Norrbotten
    Skåne
  • Stockholm
    Södermanland
  • Uppsala
    Värmland
  • Västerbotten
    Västernorrland
  • Västmanland
    Västra Götaland
  • Örebro
    Östergötland
  • Alla kategorier
  • Alla kategorier
    Byggmaskiner - Verktyg
  • Båtar
    El - Energi
  • Entreprenad - Anläggning
    Fordon - Släp - Tillbehör
  • Inventarier - Fastighet
    Lantbruk - Skogsbruk - Grönytor
  • Lift - Kran - Truck
    Personalvagnar - Bodar
  • Redskap - Utrustning
    Verkstad - Industri
  • VVS
    Övrigt
  • Sälj objekt
  • Köp objekt
  • Artiklar
  • Om oss
  • Villkor
  • Kontakta oss
Logga in - budgivare
Logga in - säljare
Skapa konto
Sweden
Sweden Svenska
Sweden English
Sweden Deutsch
Sweden Polska
Sälj objekt
Budgivare
Säljare
Skapa konto
Senaste
Snart avslutade
Testtext
Skapa bevakning
Söktips
Information
Söktips
Genom att skapa en bevakning kan du smidigt hålla koll på när objekt som matchar din bevakning läggs upp på Blinto. Ikonen för bevakningar ovan visar när en ny auktion lagts upp som matchar dina bevakningar. Om du har missat en ny matchning under dagen kommer detta som mejl under kvällen. Smart, eller hur?
Vad vill du bevaka?
Kategori
Geografisk avgränsning
Mejlbevakning
Se dina bevakningar under Min sida
Hem / Artiklar / Att köpa och sälja till marknadspris
6 april, 2023

Att köpa och sälja till marknadspris

På blinto.se är det marknaden som bestämmer priset. Men vad påverkar marknadsvärdet just nu – och hur vet du om det är läge att köpa eller sälja?


Marknadspriset fastställs vid varje auktionsavslut och baseras på ett samspel mellan budgivare och säljare. Slutpriset på ett objekt varierar beroende på utbud och efterfrågan under rådande tidsperiod. Man skulle därför kunna säga att auktion är ett rättvist sätt att handla, eftersom du köper och säljer på samma marknad. På blinto.se byter hundratals begagnade objekt ägare varje vecka till det pris som marknaden anser vara det rätta. 


Vad påverkar marknadspriset? 

Med detta sagt är det inte ovanligt att fundera och spekulera en hel del kring marknadspriset på ett objekt, oavsett om du är budgivare eller säljare. Flera faktorer kan spela in när du som säljare diskuterar reservationspris med din mäklare. Är du istället budgivare på jakt efter nya inventarier till ditt företag resonerar du antagligen en hel del fram och tillbaka gällande bästa tiden att göra en investering. Mycket kan påverka både utbud och efterfrågan, inte minst omvärldssituationen, vilket vi ser just nu med krig ute i Europa, hög inflation och rådande lågkonjunktur. Att många branscher fick det tufft under pandemin medan andra blomstrade är också ett exempel på hur omvärldsläget hade en positiv inverkan på efterfrågan av vissa produkter, medan en del varor och tjänster helt plötsligt inte efterfrågades alls när vi alla tvingades anpassa oss till restriktionerna. Även en sådan återkommande händelse som säsongsskifte har såklart betydelse för marknadspriset, till exempel när det kommer till maskiner inom skogsbruk och lantbruk, där utbud och efterfrågan helt enkelt varierar efter årstid.  

,,

På blinto.se byter hundratals begagnade objekt ägare varje vecka till det pris som marknaden anser vara det rätta



Stark begagnattrend

Vi har sett ett uppsving på begagnatmarknaden de senaste åren och trenden håller sig stark. Många vill sälja och köpa begagnat för miljöns skull, men även en lågkonjunktur med ett tuffare ekonomiskt klimat som vi nu ser lockar fler till andrahandsmarknaden. Fler företag vill sälja av sådant de inte längre har bruk för, vilket ökar utbudet och höjer intresset bland budgivare, som i sin tur är ute efter fynd. Många vill investera smart och långsiktigt i begagnad utrustning, samtidigt som det är en fördel att avyttra och få pengar i kassan snarare än att ha kapital bundet i maskiner och inventarier som inte längre används.


Reservationspris

Reservationspriset är det lägsta pris som säljaren är villig att sälja ett objekt för. Detta sätts alltid i överenskommelse mellan säljaren och auktionsmäklaren, som för att komma fram till ett reservationspris diskuterar ett tänkbart marknadspris. Även om mäklaren har både erfarenhet av liknande försäljningar och kunskap om objektet, är det dock viktigt att poängtera att det ändå alltid handlar om att göra en uppskattning, eftersom ingen kan veta på förhand.

- Inför en ny auktion sätts ett rimligt reservationspris i samråd med säljaren, säger Jimmie Jonsson som är Blintos mäklare i Småland. Det är ju hela grejen med auktion, att det kan bli 100 000 över eller 100 000 under! Det är marknaden som styr.

,,

Jag vill vara realistisk men samtidigt inte hålla nere förväntningarna – ingen av oss kan ju veta priset på förhand



När Jimmie är på plats ute hos en kund och ska sätta ett reservationspris händer det att han upplever att han förväntas “veta” marknadspriset. Vet han i förväg vad det är för objekt han ska titta på så kollar han naturligtvis upp vad liknande maskiner gått för den senaste tiden, men inte heller detta utgör på något sätt någon garanti för vad objektet i fråga kommer att säljas för. Jimmie menar att han istället då ofta väljer att låta säljaren säga det lägsta pris som denne kan tänka sig att sälja för, och är det inom rimliga gränser så blir detta reservationspriset.

- Jag har ingen anledning att så att säga pruta på det. Om något känns lite i överkant säger jag det. Det går ju att sia om intresset, men inte mer än så. Jag vill vara realistisk men samtidigt inte hålla nere förväntningarna. Ingen av oss kan ju veta priset på förhand, häri ligger spänningen med auktion, säger Jimmie.


no working

Mäklaren Jimmie Jonsson är redo att aktivera en auktion efter att han och säljaren enats om ett reservationspris.


Köpläge eller säljläge?

Men är det då just nu läge att köpa eller sälja – eller kan det kanske vara både och? Det går såklart att se på det utifrån olika perspektiv. Som säljare kan du just nu dra nytta av ett ökat intresse för vår nätauktion som leder till ett högre tryck i budgivningarna. Även intresset bland utländska köpare är högt på grund av den svaga svenska kronan, och med oss når du enkelt en köpstark kundkrets ute i Europa. 


Säljare?


  • Skapa dig en buffert

Sälj av sådant du inte längre behöver för att få in kapital. Att avyttra med hjälp av Blinto är ett enkelt sätt att stärka ditt företags likviditet.


  • Minska dina fasta kostnader

Via avyttring slipper du ha maskiner och utrustning som inte används ståendes och betala för lagerhållning. 


  • Få ut mer för det du har att sälja

En ökad efterfrågan på vår sida leder till fler, och inte alltför sällan högre, bud.


  • Sälj till annat EU-land

Just nu finns en hög efterfrågan på maskiner, fordon med mera på den köpstarka marknaden ute i Europa, som du kan nå med vår hjälp. Svårt att sälja på export? Inte alls! Läs om hur det funkar här!


Budgivare?



  • Hitta fler fynd

Ett större utbud öppnar upp för möjligheten att hitta exakt just det som du är på jakt efter. I ett nedåtgående kostnadsläge är det bra att se över tillgångar och göra smarta inköp.


  • Sök efter reservdelar

Förläng livslängden på de maskiner du redan har med hjälp av reservdelar för att inte behöva investera stora summor i ny utrustning. 


  • Dra nytta av ett stort utbud

Utbudet på vår sajt växer när fler företag på grund av det ekonomiska läget väljer att avyttra hellre än att lagerhålla.


  • En billigare uppstart

Ett större antal konkurser ökar möjligheten för företag som vill etablera en ny verksamhet att göra detta billigare via investering i begagnade maskiner och inventarier.


Vill du diskutera reservationspris inför en försäljning med den Blinto-mäklare som är närmast dig? Kontaktuppgifter till alla våra mäklare hittar du här!

Senaste artiklarna
Blinto och Övertorneå kommun i win-win-samarbete för miljön

Övertorneå kommun är en av de svenska kommuner som tagit ett konkret...
2023-05-12
Hydro Extrusions: “Tillsammans med Blinto sporrar vi andra att göra mer hållbara val på sikt”

Hur arbetar en av världens ledande...
2023-03-30
Verdane ny majoritetsägare i Blinto: “Nu kommer vi att kunna satsa på hållbarhet fullt ut”

I mitten av mars kom den spännande ny...
2023-03-23
Ett rekordhögt intresse för nätauktion bland svenska företag

Allt fler företag upptäcker fördelarna med nätauktion. Möjligheten ...
2023-03-07

Skapa ett kostnadsfritt konto

På mindre än fem minuter kan du registrera dig och vara igång med budgivning. Med ett konto hos oss kan du dessutom spara dina favoritobjekt, bevaka auktioner och mycket annat. Vad väntar du på?

Skapa konto

Blinto

Om Blinto
Jobba hos Blinto
Vårt nyhetsbrev
Artiklar
Press

För budgivare

Så köper du med Blinto
Finansiering
Fraktinformation
Foreign customers
Blintos auktioner i Tyskland
Inloggning för budgivare

För säljare

Sälj objekt
Våra auktionsmäklare
Inloggning för säljare

Kontakt och hjälp

Kontakta oss
Frågor och svar

Blinto

Om Blinto
Jobba hos Blinto
Vårt nyhetsbrev
Artiklar
Press

För budgivare

Så köper du med Blinto
Finansiering
Fraktinformation
Foreign customers
Blintos auktioner i Tyskland
Inloggning för budgivare

För säljare

Sälj objekt
Våra auktionsmäklare
Inloggning för säljare

Kontakt och hjälp

Kontakta oss
Frågor och svar


Blinto på Facebook Blinto på LinkedIn Blinto på Youtube Blinto på Instagram Blinto Trustpilot
Blinto Trustpilot

Användarvillkor Integritetspolicy Cookies 2023 Blinto AB

Alla
Senaste
Snart avslutade